niedziela, 14 grudnia 2008

Volvo S60 koncept

Pierwsze zdjęcia koncepcyjnego modelu Volvo S60

Volvo S60 Concept
- najnowszy koncepcyjny model Volvo zaprezentowany zostanie w styczniu na targach motoryzacyjnych w Detroit. Samochód zapowiada model seryjny, który na rynku pojawi się w 2010 roku. Pierwsze zdjęcia pokazują sylwetkę samochodu mocno nawiązującą do modeli coupe. Utrzymany zostanie tym samym charakter bieżącego i cenionego przez klientów marki modelu. Linia jednakże jest bardziej dynamiczna, a sam samochód nowoczesny , o odważnym designie.


Tym samym wygląd samochodu koncepcyjnego stanowi obietnicę jego możliwości jezdnych. Potwierdza to Prezes VCC Stephen Odell wskazując „że nowe S60 umożliwi sportową jazdę naszym klientom w stopniu zdecydowanie większym niż pozostałe modele Volvo”.

Nadkola przypominające podwójną falę

Eleganckiej, zbliżonej do coupe linii dachu towarzyszy zupełnie nowy zarys nadkoli – łagodna podwójna fala płynąca się od przednich do tylnych świateł.

„Zainspirowało nas wybrzeże Szwecji, tam gdzie morze spotyka się z klifami. Ekscytujące połączenie dramatyzmu i zmysłowości”, wyjaśnia Steve Mattin, dyrektor Volvo Cars ds. projektowych – „Zewnętrzny wygląd samochodu koncepcyjnego wyraźnie wskazuje, czego klient może się spodziewać po nowym seryjnym S60. W projektowaniu wnętrza pozwoliliśmy sobie nawet na jeszcze więcej – tu chcieliśmy przede wszystkim stworzyć wizję przyszłości Volvo w nieco dalszej perspektywie”.

Pływająca konsola środkowa wykonana została z kryształu Orrefors


Jednym z elementów wyposażenia wnętrza jest „płynąca” konsola centralna z ręcznie wykonanego kryształy Orrefors. Przypomina falę, rozciągającą się od tablicy rozdzielczej aż po oparcia tylnych siedzeń. Kryształowy panel, który spoczywa na gumowych podkładkach, wydaje się płynąć swobodnie nad ergonomicznymi sterownikami wkomponowanymi w konsolę.


„W tworzeniu samochodu projektowego najważniejsze jest uwolnienie własnej wyobraźni. Nasza bogata graficznie, supercienka i co więcej charakterystyczna dla marki Volvo konsola środkowa idealnie się do tego nadaje. Kryształ oddaje prestiżowy charakter marki. Być może w przyszłości zobaczymy więcej elementów wyposażenia wnętrza wykonanych z kryształopodobnych materiałów”, mówi Steve Mattin.

wtorek, 2 grudnia 2008

Wspieramy europejską Kampanię Prawo do Naprawy

„Prawo Do Naprawy” Right To Repair Campain. Kampania popiera przedłużenie rozporządzenia, chroniącego prawa konsumentów oraz wolnej konkurencji w branży samochodowej.

W 2010 r. przestaje obowiązywać Rozporządzenie GVO (WE) 1400/2002 gwarantujące obecnie swobodny dostęp do informacji technicznych dotyczących aut. Pozwala ono produkować części do samochodów niezależnym firmom, zezwalając równocześnie warsztatom samochodowym używania ich podczas napraw. Warsztaty nie funkcjonujące jako stacje autoryzowane mają możliwość wykonywania okresowych przeglądów pojazdów. Wszystko dzięki wolnemu dostępowi do myśli technicznej.

Przedłużenie przez Komisję Europejską Rozporządzenia w 2010 r. nie jest pewne. Jego ewentualne wygaśnięcie, skutkujące brakiem szczegółowych przepisów zezwalających na wgląd w informacje techniczne dotknie producentów, warsztaty samochodowe, oraz każdego, kto korzysta z ich usług. Dla użytkowników dóbr motoryzacyjnych oznacza to wzrost kosztów.

„Kampania ma na celu chronić podstawowe prawa kierowców, czyli naszych Klientów – mówi Grzegorz Dąbkowski, dyrektor serwisów ogłoszeniowych Grupy Allegro. To m.in. możliwość wyboru warsztatu samochodowego, czy części używanych podczas naprawy. Chcemy by Klienci mieli nieskrępowany dostęp do wiedzy i narzędzi. Jeśli rozporządzenie komisji Europejskiej przestanie obowiązywać, będzie to skutkowało znaczną podwyżką cen dla użytkowników aut. Nie chcemy do tego dopuścić, dlatego przyłączamy się to tej akcji – dodaje.

Pod petycją o przedłużenie Rozporządzenia GVO (WE) 1400/2002 przez Komisję Europejską może podpisać się każda osoba, chcąca wesprzeć wolną konkurencję rynku motoryzacyjnego.

Formularz petycji dostępny jest na stronie http://r2rc.pl/

Jak podaje Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych – polski organizator Kampanii, problem dotyczy ok. 665 000 europejskich niezależnych firm motoryzacyjnych, zatrudniających 3,5 miliona osób. W Polsce jest obecnie ok. 15 milionów kierowców.

ix55 SUV Hyundai

ix55 - kolejny SUV Hyundaia w Europie, czyli Veracruz po naszemu :)

ix55 to luksusowy, 7-miejscowy SUV Hyundaia który pojawi się na rynku polskim wiosną przyszłego roku. Zaprezentowany podczas tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu ix55, pozycjonowany jest powyżej modeli Tucson i Santa Fe, stanowiąc doskonałe uzupełnienie dynamicznej gamy SUV-ów koreańskiego producenta. Zbudowany w oparciu o popularny w Ameryce Północnej model Veracruz, ix55 został poddany gruntownym modyfikacjom, przygotowującym go do wejścia na europejski rynek.

Wnętrze - Styl i design na bajerze

ix55 jawi się jako samochód o eleganckiej stylistyce i wyważonych proporcjach. Poczynając od reflektorów ksenonowych, poprzez majestatyczną osłonę chłodnicy, muskularne nadkola, stylowe 17- i 18-calowe obręcze aluminiowe, a kończąc na zachodzących na bok nadwozia światłach tylnych i zintegrowanych końcówkach układu wydechowego. Zwiększony prześwit oraz elektroniczny system rozdziału napędu na cztery koła predysponują auto do transportu przyczepy do przewozu koni lub łodzi oraz jazdy po ośnieżonych czy nierównych nawierzchniach. Jak przystało na flagową limuzynę, wnętrze ix55 jest niezwykle luksusowe.


Stosując skórzane i drewniane elementy wykończeniowe, projektanci Hyundaia stworzyli elegancką i funkcjonalną kabinę pasażerską. Na liście standardowego wyposażenia znalazły się takie elementy, jak: pokryte zamszem siedzenia z elektryczną regulacją fotela kierowcy, radioodtwarzacz RDS z zaawansowanym zestawem audio MP3 firmy Infinity, wielofunkcyjny komputer pokładowy, tempomat, przyciemniane szyby tylne, niebieskie podświetlenie wskaźników, dwustrefowa klimatyzacja automatyczna z osobną regulacją dla pasażerów siedzących z tyłu, regulowana, pokryta skórą kierownica oraz tempomat.

Zawieszenie, właściwości jezdne

Nowy ix55 - zbudowany w oparciu o nagradzany model Veracruz, sprzedawany w Ameryce Północnej - został poddany zakrojonym na szeroką skalę modyfikacjom układu jezdnego, które pozwolą mu rywalizować na rynkach europejskich. W przednich kolumnach oraz tylnym zawieszeniu wielowahaczowym zastosowano ulepszone sprężyny i amortyzatory, które zapewnią pewniejsze trzymanie się drogi, a siła wspomagania przekładni kierowniczej została zmniejszona, co dało lepsze wyczucie układu. Zaawansowany, 3-litrowy turbodiesel V6 CRDi to nowa jednostka napędowa, wyposażona w najnowszy układ wtrysku paliwa common rail oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii, dzięki czemu moc rozwijana jest wyjątkowo płynnie. Kompaktowy, żeliwny blok silnika jest niezwykle wytrzymały, a dodatkową jego cechą jest pozytywny wpływ na kulturę pracy silnika, o którą dba również system natychmiastowego rozruchu ISS (Instant Start System) oraz zaawansowany układ chłodzenia gazów wylotowych EGR. System ISS powoduje błyskawiczne nagrzanie świec żarowych silnika CRDi, co z kolei pozwala na natychmiastowy rozruch nawet w najniższej temperaturze. Zadaniem układu EGR jest natomiast obniżanie temperatury gazów wylotowych, co zwiększa wydajność termiczną.

Hyundai - Kia nagrodzone

"Car Company of the Year" nagroda magazynu Autocar dla Hyundai - Kia

Autocar, najstarszy brytyjski magazyn motoryzacyjny, przyznał koncernowi Hyundai - Kia tytuł "Car Company of the Year" podczas corocznej ceremonii w Horticultural Halls (Westminster London).

Dzięki fuzji dokonanej w 1998, Hyundai-Kia uzyskuje dziś 80% udział w koreańskim rynku samochodowym, będąc jednocześnie piątym, co do wielkości producentem samochodów na świecie (według magazynu Automotive News). Budując fabryki w Ameryce Północnej, Chinach, Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej, koncern stał się potęgą motoryzacyjną w czasie krótszym niż 50 lat. Trzeba zaznaczyć, że Hyundai i Kia rozpoczęły produkcję aut w latach sześćdziesiątych, a eksport dopiero w latach osiemdziesiątych.


Wyróżnienie magazynu Autocar zostało przyznane zaledwie kilka dni po oficjalnym rozpoczęciu produkcji przez Hyundai Motor Manufacturing Czech w Nosovicach. Wkrótce Czechy staną się największym producentem samochodów w Europie (biorąc pod uwagę liczbę wyprodukowanych aut), wyprzedzając obecnego lidera - Słowację.

"Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii produkcji, fabryka zapewni znacznie szybszą i bardziej elastyczną obsługę naszych europejskich klientów. Jesteśmy obecnie postrzegani jako ważny światowy producent. Nowa inwestycja jest dowodem naszego zaangażowania w rozwój sprzedaży a tym samym wzmocnieniem obecności firmy w Europie" - powiedział Ken Lee, dyrektor Hyundai Motor UK Ltd. "Ta prestiżowa nagroda jest ukoronowaniem naszej determinacji oraz ciężkiej pracy" - dodał.

poniedziałek, 1 grudnia 2008

Porsche Panamera!

Porsche Panamera - doskonała limuzyna?

Porsche panamera to najnowszy produkt tej niemieckiej firmy. Jest to samochód nowej klasy tzw. czterodrzwiowych coupe. Jego nadwozie ma 4.97 m długości, 1.93 m szerokości i 1.42 m wysokości. Tym samym panamera będzie szersza, ale i wyższa niż jego bezpośredni konkurenci.

Porsche zakończyła pierwszy etap budowy fabryki, w której będzie produkowany nowy model Panamera. W Lipsku, tuż obok fabryki Cayenne w nową linię zainwestowano już 150 mln euro, przekraczając planowany budżet; powierzchnia 25 tys. m2, sąsiednie centrum logistyczne zajmuje 23,5 tys.m2. Po ukończeniu wszystkich prac zakład w Lipsku będzie w stanie produkować 50 tys. modeli Cayenne i Panamera rocznie. Silniki dla Panamery wytwarzane będą w głównym zakładzie i siedzibie Porsche w Stuttgart-Zuffenhausen. Lakierowanych nadwozi dostarczać będzie fabryka w Hannoverze. W Lipsku odbywać się będzie końcowy montaż. Produkcja modelu Panamera wymagać będzie zatrudnienia kolejnych pracowników, mówi się o stworzeniu 600 nowych miejsc pracy w Lipsku i 500 miejsc w Hannowerze.

Produkcja i sprzedaż Porsche Panamera rozpocznie się w roku 2009, z ceną około 55000 funtów na rynek GB i odpowiednio 100000 funtów dla wersji V10. Bezpośredni konkurencji dla tego modelu to m.in. Aston Martin Rapide, Mercedes CLS, Alfy Romeo 169.

Porsche dążyło do zachowania stylistyki nawiązującej do wyglądu 911-tki. I to się niewątpliwie udało. Szczególnie przód nie pozostawia wątpliwości, z jaką marką mamy do czynienia.

Panamera będzie oferowana, na razie, tylko z silnikami benzynowymi. Do wyboru będą jednostki sześcio - i ośmiocylindrowe o mocach od 300 do 500 KM (dodatkowo V10 o mocy 600KM, zapożyczony z Carrera GT). Najmocniejsza wersja będzie posiadała standardowo napęd na cztery koła. Słabsze pojazdy będą oferowane z napędem na tylną oś, a napęd wszystkich kół będzie dostępny jako opcja.

Jednostki napędowe panamery mogą współpracować zarówno z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów, jak i z siedmiostopniową, automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią PDK. Chociaż w momencie debiutu panamera będzie oferowana tylko z silnikami benzynowymi, to Porsche przewiduje również wprowadzenie jednostek diesla (3.0 TDI V6,) i hybrydowych.

Porsche panamera zostanie oficjalnie zaprezentowane na styczniowym salonie w Detroit. Latem przyszłego roku pierwsze samochody trafią do dilerów.

wtorek, 25 listopada 2008

Zaprojektuj samochód w internecie

Motoryzacja należy bezsprzecznie do tematów najbardziej żywiołowych debat internetowych. Parametry, osiągi, design są w stanie sprowokować zagorzałą dyskusję, bo przecież prawie każdy zna się na samochodach. W ramach inicjatywy Splitwheel spróbowano skanalizować tę energię i pasję w taki sposób, by mogły zmaterializować się w postaci pierwszego auta w całości zaprojektowanego on-line.

Caterham, brytyjski producent samochodów, który w latach 70. wykupił od Lotusa prawa do produkcji modelu Seven i stworzył jedną z motoryzacyjnych ikon, kojarzył się do tej pory z przywiązaniem do klasyki. By jednak zaprzeczyć opiniom zarzucającym mu skostniałość, koncern zdecydował się na zmiany, które można by raczej nazwać genialnym skokiem w innowacyjność.

Zamiast zgodnie ze standardowymi procedurami postawić przed stołami kreślarskimi grupę przodujących inżynierów, przyłączył się do projektu Splitwheel, „pierwszego wirtualnego producenta samochodów”. Za jego pośrednictwem zwrócono się do wszystkich wielbicieli motoryzacji z zaproszeniem do współpracy i pokazania, jakim autem chcieliby jeździć. I to właśnie pasja jest jedynym warunkiem zarejestrowania się na jego stronie. Od tej pory mamy możliwość wpływu na każdy element mającego powstać samochodu sportowego – od jego nazwy po najmniejszy detal.

Projekt ruszy wraz z rozpoczęciem nowego roku, kiedy to twórcy przedsięwzięcia mają nadzieję otrzymać pierwsze pomysły rozwiązań konstrukcyjnych pochodzące od internautów z całego świata. Jego platformę tworzy Wikitanium, internetowy koordynator przedsięwzięć crowdsourcingowych. Przesłane propozycje zostaną poddane ogólnym dyskusjom oraz powszechnej ocenie – inni uczestnicy będą bowiem mogli korygować je oraz edytować na warunkach zbliżonych do tych stosowanych w Wikipedii.

Aby propozycje nie były li tylko efektem nieposkromionej wyobraźni, użytkownicy będą mogli konfrontować swoje idee z fachowymi artykułami dotyczącymi zagadnień technicznych oraz videopodcastami przedstawiającymi testy próbne maszyn zaprojektowanych przez innych domowych konstruktorów. Każdy koncept będzie przedmiotem głosowania oraz kontroli – czynności tych dopełniać będzie zespół inżynierów z Caterham oraz niezależnych ekspertów. Wszystko po to, by zgłoszone prace można było „przetłumaczyć” na prototyp pojazdu nadającego się do zbudowania i użytkowania. Firma deklaruje, że będzie gotowa do produkcji w 2011 roku.

poniedziałek, 24 listopada 2008

Kryzys amerykańskiej motoryzacji

Kłopoty Forda, General Motors i Chryslera

Największy amerykański producent samochodów - General Motors - ostrzegł, że przed końcem roku może utracić płynność finansową po tym jak trzeci kwartał zakończył się kolejnymi miliardowymi stratami. Koncern zużywa obecnie ostatnie rezerwy.

Sytuacja jest tak poważna, że GM zawiesił rozmowy o przejęciu Chryslera i zaapelował do rządu federalnego o pomoc. Słabnąca gospodarka spowodowała zmniejszenie popytu na samochody do najniższego poziomu od 25 lat. Koncern planuje zwolnić 5, 5 tysiąca pracowników administracyjnych i zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Eksperci ostrzegają jednak, że to nie wystarczy i że potrzebna jest pomoc federalna.


Również drugi największy producent samochodów w USA - Ford - ponosi znaczne straty i w piątek ogłosił kolejne zwolnienia. Ford jest jednak w nieco lepszej sytuacji niż GM bowiem w ub. roku zaciągnął wielomiliardowe kredyty obciążając hipotekę swych fabryk. Dyrekcja Forda zapewnia, że ma wystarczające środki aby przetrwać rok 2009.

Eksperci podkreślają jednak, że ostatnie wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania przyszłość wszystkich trzech koncernów samochodowych w USA. Jeszcze przed obecnym kryzysem ich sytuacja była trudna bowiem spadał popyt na ich samochody a zagraniczna konkurencja była coraz silniejsza. Eksperci są zdania, że jeśli GM ogłosi bankructwo to pociągnie za sobą Forda i Chryslera ponieważ będzie zmuszony sprzedawać swoje samochody ze znacznymi upustami aby zaspokoić wierzycieli. W takiej sytuacji dwaj konkurenci będą musieli postąpić podobnie.

sobota, 22 listopada 2008

Nissan 370Z

Premiera Nissana 370Z

Nissan 350Z - to auto kultowe, jest jednym z ulubionych pojazdów, szczególnie w kręgu tuningowym. Ale ma już swoje lata - jego premiera nastąpiła w 2002 roku - co oznacza, że na rynku pozostaje już szósty rok.


Nowy model, pod względem stylizacji nadwozia, jest podobny do poprzednika. Zmieniła się jednostka napędowa, dzięki której Z-tka jest jeszcze szybsza.

Chociaż wygląd nissana 370Z znamy już od miesiąca, to oficjalna premiera tego auta miała miejsce dopiero teraz na salonie w Los Angeles.

Różnice pomiędzy "starym" modelem, a nowym. 370-tka ma o 10 cm mniejszy rozstaw osi, jest również o 7 cm krótsza. Wzrosła natomiast o 3,3 cm szerokość oraz - o 5,5 cm - rozstaw kół.


Pod maską znajdziemy 3.7-litrowy silnik V6, który w porównaniu do 3.5-litrowej jednostki znanej z 350Z otrzymał 35 procent nowych części. W wersji na rynek amerykański dysponuje on mocą 331 KM. Specyfikacja europejska nie jest jeszcze znana, wiadomo jednak, że silnik będzie mocniejszy niż w 350Z (313 KM). Dodajmy, że ta sama jednostka napędza infiniti G37.

Wyposażona w układ zmiennych faz rozrządu jednostka kręci się do 7000 obr/min, a maksymalny moment obrotowy wynosi 366 Nm.



Silnik może współpracować z jedną z dwóch przekładni: 6-stopniową manualną, lub 7-biegowym automatem. Nowością jest układ synchronizacji obrotów podczas redukcji montowany w wersji z manualną skrzynią biegów. 370Z to pierwsze auto, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Nissan 370Z trafi do amerykańskich salonów na początku przyszłego roku. Jego ceny będą zaczynały się od 30 tysięcy dolarów. W Europie auto spodziewane jest wiosną.

sobota, 8 listopada 2008

Aston Martin DBS 517 KM - Jamesa Bonda

Aston Martin za 250 000 euro

Taka moc drzemie pod maską najnowszego modelu Aston Martin DBS i tyle gotówki należy przelać na konto firmy, aby móc osobiście przekonać się, jak jeździ służbowe auto agenta 007. Aston Martin zaprezentował oficjalne zdjęcia wersji seryjnej modelu DBS 16 miesięcy po zaprezentowaniu wersji koncepcyjnej modelu i premierze filmu „Casino Royale”, w którym agent Jej Królewskiej Mości James Bond doszczętnie rozbił swój egzemplarz już podczas drugiej przejażdżki.

Quantum of Solace, to najnowsza część przygód najsławniejszego na świecie tajnego agenta – Jamesa Bonda, który po raz kolejny usiądł za kierownicą Astona Martina. Na planie filmu miał również swoją premierę, produkowany w Polsce Ford KA.





Samochód za którego sterami usiadł najsławniejszy agent Jej Królewskiej Mości, to Aston Martin DBS. Auto po raz pierwszy pojawiło się w poprzedniej części serii, Casino Royale. Samochód pobił rekord Guinnessa w największej ilości obrotów, wykonanych podczas jazdy. Adam Kirley, kaskader prowadzący samochód, zdołał obrócić auto aż siedem razy, dzięki czemu już teraz zapisał się w historii najbardziej niebezpiecznych wyczynów za kierownicą. Inny kaskader, jadący na plan najnowszego filmu z Bondem Quantum of Solace, wpadł w poślizg i wylądował na dnie jeziora Garda we Włoszech. Kierowca wyszedł z wypadku cało, ale z samochodu został tylko wrak. Nie przeszkodziło to jednak twórcom filmu w wystawieniu go na sprzedaż. Co więcej, pewien kolekcjoner zdecydował się zapłacić za to "dzieło sztuki" ponad 200 000 funtów!

Kolejne auto, które pojawi się na planie filmu to najnowszy model Forda. Za jego kierownicą usiądzie ukraińska piękność, Olga Kurylenko. Model Ka stworzyło europejskie biuro projektowe koncernu, a produkcja odbywa się w tyskich zakładach Fiata. Samochód pomalowano specjalną złotą farbą, a z zewnątrz przyozdobiono naklejkami "Green Planet" (ang. Zielona Planeta) oraz Hydrogen (ang. wodór). Być może to zwiastun nowej drogi Forda. O dalszych szczegółach, dotyczących nowego Ka dowiemy się już wkrótce, podczas pierwszych jazd testowych.

Ford Focus III

Najnowszy Ford Focus wygląda futurystycznie. Konstruktorzy odważnie wydłużyli przednią cześć maski, wykończając ją chromowanym gilem. Obok pięciodrzwiowego modelu, Ford pojawi się w wersji coupe, jako rywal Volkswagena Scirocco i Renault Megane Coupe. Rzucająca się w oczy maska Focusa zakończona jest owalnymi reflektorami. Przednia część samochodu podąża za stylistyką ostatniej Fiesty. W środku użyto lepszych materiałów niż w obecnej wersji. Deska rozdzielcza w nowym Focusie będzie podobna do iDrive zastosowanej w BMW, czy Comand użytej w Mercedesie. Ma to podnieść ergonomię wewnątrz auta.


W nowym Focusie zmieni się nie tylko wygląd. Ford zapowiada zastosowanie nowej technologii EcoBoost - połączenia turbodoładowania i bezpośredniego wtrysku, co ma ulepszyć ekonomię silnika o 20 proc. i zmniejszyć emisję CO2 o 15 proc. 1.6-litrowy EcoBoost będzie wytwarzany w fabryce Bridgend w południowej Walii, a jego produkcja zacznie się w 2010 roku. Focus zaoferuje silniki turbo o pojemności już od 1 litra. Czterocylindrowa jednostka będzie mieć moc 90 KM. Pojawi się również 150-konna wersja o pojemności 1.6. Focus będzie też jeździł na ropę - z silnikami 1.6 o mocach 90, 110 lub 130 KM oraz z 2-litrową jednostką o mocy 170 KM. Wszystkie modele standardowo będą miały manualną skrzynię biegów, ale Ford nadal będzie stosował dwusprzęgłową przekładnię PowerShift.

W sprzedaży Ford Focus III pojawi się pod koniec 2010 roku, również z nadwoziem coupe, a wersję CC coupe-cabrio będzie można nabyć już w 2011 roku.

sobota, 1 listopada 2008

Chevrolet Volt - Samochód hybrydowy

Dzisiejsze samochody hybrydowe to pewnego rodzaju kompromis. Gdy elektryczny silnik nie daje wystarczającej mocy, silnik benzynowy napędza koła i ładuje baterie. Projektanci Chevroleta wymyślili coś bardziej radykalnego. Gdy drugi silnik służy jedynie do ładowania elektrycznego ogniwa paliwowego, możliwe jest zwiększenie zasięgu jazdy przy jednoczesnym obniżeniu emisji toksycznych substancji. I tak właśnie narodził się pomysł modelu Volt.

Volt - 1,6 litra na 100 km


W pełni naładowane ogniwo paliwowe Volt ma zasięg 100 km i zapewnia oszczędność na poziomie 1,6 litra na 100 km. Jeśli trzeba pojechać dalej lub zapomni się o naładowaniu samochodu w nocy, mamy do dyspozycji drugi silnik. Dzięki technologii E-Flex może on być napędzany etanolem, paliwem typu diesel, bio-diesel lub benzyną. Znacznie ułatwia to tankowanie najbardziej ekologicznego paliwa dostępnego w danym rejonie. A jednocześnie zasięg Volta niewiarygodnie wzrasta aż do 1030 km.


Porównując elegancki i nowoczesny styl modelu Volt ze stylem wcześniejszych modeli samochodów elektrycznych, dyrektor wykonawczy ds. projektu GM, Anne Asensio, powiedziała: „To prawda, że Volt jest zaawansowanym technologicznie pojazdem zużywającym naprawdę niewiele paliwa, jednak to nie był dla nas powód, by zlekceważyć jego stylistykę. Naszym zadaniem było zaprojektowanie samochodu, nie ‘projektu naukowego’, ale samochodu, który będzie realny i wykonalny. I o to właśnie chodzi w modelu Volt”.


Volt został pomyślany jako 4-miejscowy sedan. Jego długość to 4,40 m, szerokość: 1,8 m, a wysokość: 1,43 m. Rozstaw osi wynosi 268,5 cm. Dzięki temu, jak zapewniają projektanci, w aucie swobodnie będą mogły podróżować cztery osoby. Niestety, bagażnik nie jest zbyt pojemny, a jego objętość wynosi 301 l. Producent obiecuje atrakcyjne materiały oraz wiele technologicznych nowinek. Wśród nich wymienić możemy: ciekłokrystaliczny wyświetlacz przyrządów mający możliwość konfiguracji przez kierowcę, dotykowe przełączniki systemu klimatyzacji i centrum audio-informacyjnego, a także siedmiocalowy, dotykowy wyświetlacz informacyjny oferowany standardowo.


Cały system składa się z ponad 220 ogniw litowo-jonowych w akumulatorze. Elektryczna jednostka napędowa oddaje w ręce kierowcy 150 KM i 370 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna to 160 km/h. Według GM koszt przejechania jednego kilometra wynieść ma dwa eurocenty w porównaniu do dwunastu eurocentów gdy do napędu służy benzyna (przy cenie 1,5 euro/l). Jeśli dziennie będziemy przejeżdżać 60 km, rocznie powinniśmy zaoszczędzić 2 200 Euro.

Auto pokazane ma być na zbliżającym się salonie samochodowym w Paryżu. Rozpoczęcie produkcji i sprzedaży planowane jest na 2010 rok. Jak na razie Chevrolet nie ujawnił ceny gotowego do drogi auta.

sobota, 18 października 2008

Nowy Saab 9-3

Nowa odsłona samochodu została oparta na najnowszym projekcie płyty podłogowej o nazwie Epsilon 2. W porównaniu z modelem aktualnie popularnym na rynku, nadchodząca wersja posiada szerszy rozstaw osi, co zaowocowało większą ilością miejsca dla pasażerów, co dla nowego Saaba jest czynnikiem krytycznym by zaistnieć na rynku. Podczas gdy Vectra, brat bliźniak Saaba 9-3, jest raczej samochodem dla mas, to szwedzki produkt pozycjonowany jest klasę wyżej.

Długo oczekiwanym rozwiązaniem, które pojawiło się w nowym aucie jest system napędu na cztery koła skonstruowany przez firmę Haldex. Producent oczekuje, że w system XWD wyposażonych będzie co najmniej 50 procent sprzedawanych modeli, gdyż nowa technologia jest konkurencją dla quattro montowanego w Audi.

System Saab XWD przekazuje moment obrotowy na obydwie osie samochodu. Proporcje podziału siły napędowej na przód i tył stale się zmieniają. Układ skutecznie zapobiega zjawiskom nadsterowności, podsterowności i utracie stabilności. Saab jako pierwszy producent zastosował elektronicznie sterowany napęd Haldex czwartej generacji zapewniający doskonałe warunki trakcyjne i bezpieczniejsze prowadzenie. System sterownia ma zdolność rozpoznawania intencji kierowcy, stałej kontroli przyczepności każdego z kół niezależnie i optymalizacji podziału siły napędowej.

Pod maską Saaba 9-3 pojawią się zarówno silniki benzynowe, jak też i ekologiczne wersje z gamy Bio-Power. Dla fanów jednostek wysokoprężnych dostępne są diesle wyposażone w podwójne doładowanie.


Wybrane elementy wyposażenia nowego Saaba:


Saab XWD - system napędu czterech kół
Silnik V6 Turbo Sport
Silnik TTiD 400 Nm
ReAxs - System Aktywnej Osi Tylnej
SportDrive - tryb pracy automatycznej skrzyni biegów
System monitorowania ciśnienia w ogumieniu TPM
Adaptacyjne reflektory biksenonowe
Aktywne Zagłówki Saaba (SAHR 2), przód
Klatka bezpieczeństwa
Otwór bagażowy, w oparciu tylnej kanapy
System ComSense
Funkcja Night Panel
Saab Infotainment Plus + Bose Surround System 300W, z nawigacją
System łączności Bluetooth z telefonem komórkowym (BPIS)

Saab 9-3

Saab, podobnie jak kilka innych marek pochodzących z krajów, które były aktywnie zaangażowane w działania militarne, posiada lotniczą historię. Pierwszy prototyp o nazwie Ursaab był intensywnie testowany w tunelu powietrznym. Zaowocowało to bardzo dobrym współczynnikiem aerodynamiki wynoszącym 0,32. Przy okazji podsumowując jego jazdy testowe okazało się, że samochód przejechał tyle co wystarczyłoby na przejechanie świata dookoła ponad 13 razy. Pełnowymiarowa produkcja o nazwie Saab 92 trafiła do produkcji w grudniu 1949 roku. Powstało tylko 700 egzemplarzy. Auto było zasilane dwucylindrowym dwusuwem o pojemności 750 cm3.



Saab 9-3
pojawił się na rynku w 1998 roku i był bezpośrednim następcą modelu Saab 900 (1993-1998). Model 9-3, podobnie jak poprzednik, tworzony był przez szwedzkiego Saaba, ale w oparciu o rozwiązania koncernu General Motors. Samochód miał więc własną, niepowtarzalną stylizację nadwozia i wnętrza, ale wykorzystywał płytę podłogową Opla Vectry. Zrezygnowano jedynie z wielowahaczowego zawieszenia tylnego na korzyść prostszej i mniej kłopotliwej w eksploatacji belki skrętnej.

Montowane silniki benzynowe w tym modelu to m.in.: 2.0 i (130 KM), 2.0 i T (185 KM), 2.0 i TS (200 KM), 2.0 (154 KM), 2.0 T (205 KM), oraz silniki diesla, takie jak 2.2 TiD (115 KM), 2.2 TiD (125 KM), 1.9 TiD (120 KM), 1.9 TiD (150 KM), 1.9 TiDS (180 KM). Początkowo Saab 9-3 produkowany był w trzech wersjach nadwozia: 3 i 5-drzwiowej oraz jako kabriolet. W połowie 2002 roku Saab 9-3 uległ poważnym zmianom stylistycznym i od tego czasu oferowany jest w nadwoziu SportSedan. Ostatnie zmiany, jakim został poddany Saab 9-3, miały miejsce w połowie 2007 roku.

Benzynowe jednostki napędowe są trwałe i mało awaryjne. Mają trwałe łańcuchy w napędzie rozrządu, odpadają zatem problemy z paskami rozrządu. Nawet turbosprężarki, jeśli na czas wymienia się olej silnikowy, nie przysparzają problemów. Słaby punkt stanowi łożysko rolki napinającej wieloklinowy pasek napędzający osprzęt silnika. W jednostkach wyposażonych w listwę zapłonową ze zintegrowanymi cewkami zapłonowymi trzeba liczyć się z uszkodzeniami tego elementu. W turbodieslu trzeba liczyć się z kłopotami z zaworem EGR i przepływomierzem powietrza (przerwy w pracy silnika, pogorszenie dynamiki) oraz z wyciekami paliwa na instalacji powrotnej wtryskiwaczy (trudności z uruchomieniem). Słabym punktem tej wersji są również hydrauliczne poduszki podpierające turbodiesla. Nie grzeszą trwałością, a są kosztowne.

piątek, 10 października 2008

Ceny Samochodów Volvo

Volvo Auto Polska przedstawia nowe ceny na wszystkie modele swojej marki, w tym wchodzące właśnie na rynek polski Volvo XC60.

W związku z wciąż umacniającą się polską walutą względem Euro, Volvo Auto Polska po raz trzeci w tym roku zmodyfikowało ceny swoich modeli na rynku polskim (wcześniejsze obniżki miały miejsce w lutym i w lipcu br.). Obecnie średnia obniżka cen wynosi około 5% (w przypadku najnowszego modelu Volvo XC60 wynosi ona ponad 6%). Tym samym ceny samochodów Volvo w Polsce obniżone zostały średnio o ponad 16%


„Volvo od lat cieszy się lojalnością swoich klientów. Uznaniem cieszą się nie tylko nasze samochody, ale i wiarygodna polityka marki Volvo względem naszych klientów – mówi Marcin Klimczewski, Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska – „Sprzedaż samochodów jest oczywiście naszym priorytetem, ale najważniejsze nie jest jednorazowe zainteresowanie klienta, lecz na trwałe pozyskanie jego zaufania, lojalności. Odzwierciedleniem otwartości na klienta jest między innymi realizowana przez nas polityka cenowa. Otwarcie na potrzeby użytkowników naszych samochodów rozumiemy bowiem nie tylko jako poszerzanie oferty, czy realizacje programów lojalnościowych, ale również dostosowanie cen naszych samochodów do zmieniających się warunków rynkowych.” – mówi Marcin Klimczewski, Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska.



Obecnie ceny poszczególnych modeli Volvo będą kształtować się następująco:


C30 1.6/100KM od 63.600 PLN

S40 1.6/100KM od 69.400 PLN

V50 1.6/100KM od 74.600 PLN

S60 2.4/140KM od 94.900 PLN (dopłata do wersji Diament i Rubin wynosi obecnie 4000 PLN)

C70 2.0D/136KM od 126.400 PLN

S80 2.0/145 KM od 122.300 PLN

V70 2.0/145KM od 125.900 PLN

XC60 AWD 2.4D/163KM od 133.900 PLN

XC70 AWD D5/185KM od 169.600 PLN

XC90 AWD D5/185KM od 172.200 PLN



Nowe ceny są wynikiem wnikliwej analizy pozycjonowania cenowego samochodów marki Volvo i obecnej sytuacji na rynku polskim.

czwartek, 2 października 2008

Program trzeźwość - bezpieczniej na drogach

Partnerzy programu „Trzeźwość”

Allegro.pl wraz z otoMoto.pl udzieliły wsparcia akcji, mającej na celu propagowanie trzeźwości na drogach. Tegoroczna, dziesiąta edycja programu nosi nazwę „Prowadzę, jestem trzeźwy - Jest nas coraz więcej".

Uznaliśmy, że tak ważny cel tej kampanii - propagowanie trzeźwości na polskich drogach – wymaga wsparcia. Allegro.pl – największa platforma handlowa polskiego Internetu wraz z otoMoto.pl – serwisem odwiedzanym codziennie przez setki tysięcy czynnych kierowców są idealnymi miejscami by skutecznie udzielać poparcia tej akcji. Dlatego też chętnie do niej dołączamy – mówi Grzegorz Dąbkowski, dyrektor serwisów ogłoszeniowych Grupy Allegro.

Kampania od dwóch lat koncentruje się wokół idei trzeźwości za kierownicą. Zachęca kierowców i pasażerów do odważnego popierania trzeźwości na drodze i podkreśla brak przyzwolenia na prowadzenie auta po najmniejszej nawet dawce alkoholu. Dzięki niej coraz większa ilość użytkowników polskich dróg utożsamia się z hasłem "Prowadzę - jestem trzeźwy" i nie siada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Akcja ma również za zadanie zachęcać do wyrażenia otwartego sprzeciwu wobec siadania za kółkiem naszych znajomych czy członków rodzin będących pod wpływem alkoholu. Ma ich wspierać, pokazać, że trzeźwość za kierownicą jest sprawą wymaganą, naturalną i powszechną.
---

"Trzeźwość" to powstały w 1999 roku program edukacyjny, zorganizowany przez Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej i agencję reklamową Business Consulting. Ma na celu zachęca do wyrażania sprzeciwu osoby, których znajomi czy członkowie rodziny zasiadają za kierownicą będąc pod wpływem alkoholu.

poniedziałek, 29 września 2008

Alfa Romeo MiTo

Wyczekiwana z zainteresowaniem Alfa MiTo zadebiutuje na polskim rynku oferowana w cenie od 49 900 zł brutto. Samochód w wersji podstawowej Progression posiada silnik benzynowy 1.4 16V, który rozwija moc 78 KM. MiTo to pierwszy model zrealizowany po 8C Competizione, ikonie stylu i technologii Alfy Romeo, z której przejmuje pewne cechy charakterystyczne: wyjątkowy kształt przeszklenia tylnej części, wyznaczony przez zapewniające wyjątkowe oświetlenie szyby, trzyelementowy przedni zderzak, kształt reflektorów oraz tylnych świateł z technologią LED.

I właśnie wokół reflektorów i tylnych świateł można odnaleźć charakterystyczny element stanowiący o wyjątkowej osobowości modelu: obramowanie o zróżnicowanych materiałach i kolorach, które niczym elegancki eye-liner podkreśla styl i agresywność. Oprócz tego wnętrza Alfy Romeo, charakteryzujące się wyjątkową indywidualnością deski rozdzielczej i siedzeń, stanowią najdoskonalszy wyraz stylu „Made in Italy”, przyjaznego i sportowego, o wysokiej jakości materiałów i niepowtarzalnej dbałości o szczegóły.


Alfa MiTo

Najwyższa dbałość charakteryzuje również określenie wymiarów wyznaczających kompaktowy i dynamiczny kształt pojazdu spod znaku miniaturyzacji, jednego z kluczowych pojęć dzisiejszych zasad projektowania samochodów. Rzec jasna, tendencja ta nie dotyczy wyłącznie silników, ale i masy oraz wymiarów pojazdu.
W istocie, miniaturyzacja oznacza poprawę skuteczności energetycznej, zmniejszenie emisji CO2 i ułatwienie prowadzenia oraz parkowania w mieście. Nowe podejście konstrukcyjne nie oznacza jednak rezygnacji ze sportowego charakteru. Wręcz przeciwnie, Alfa MiTo to najlepszy dowód na to, że obydwie koncepcje da się ze sobą pogodzić.



W pierwszej kolejności - kompaktowe wymiary i użycie specjalnej stali umożliwia osiągnięcie doskonałej sztywności skrętnej (101,200 daNm/rad). To podstawowa zaleta umożliwiająca uzyskanie szybkiej i precyzyjnej reakcji pojazdu.

Proporcje wozu świadczą ponadto ewidentnie o tym, że mamy do czynienia z autem sportowym (długość 4,06 m, wysokość 1,44 m i szerokość 1,72 m) bez rezygnacji z komfortu podróżowania, o czym świadczy wyjątkowa przestronność, zarówno miejsca kierowcy, jak i pasażerów. Jest to zasługa doskonałego rozplanowania przestrzeni wnętrza.

Alfa Romeo MiTo jest zatem solidnym i kompaktowym modelem, „królową szos” o niepowtarzalnej osobowości. Dowodem tego jest również wysoka linia pasa (stosunek powierzchni karoserii do przeszkleń pozostaje typowy dla Alfy Romeo), a przede wszystkim wydłużony profil o wysokim współczynniku aerodynamiki (Cx 0,29). To w połączeniu z szerokim nadwoziem (1,483 mm) przekłada się na doskonałą przyczepność do nawierzchni. Nie można też zapominać, że opony o szerokim bieżniku zapewniają najlepszy kontakt z nawierzchnią w każdych warunkach jazdy.

W nowym modelu odnajdziemy wszystkie elementy wyróżniające niezrównaną przyjemność jazdy spod znaku Alfy Romeo. Począwszy od korzystnego stosunku masy do mocy (o ponad 1/3 większy od średniej segmentu), przez umieszczenie środka ciężkości w pobliżu osi dryfu bocznego, co zapewnia bardziej dynamiczną reakcję, po układ mechaniczny zdolny do bezpiecznej realizacji nawet nagłych manewrów.

Do tak wyraźnie sportowego charakteru przyczynia się również obniżone zawieszenie.

Zawieszenie Alfy Romeo MiTo obejmuje m.in. w każdej wersji wyposażenia i silnika amortyzatory ze sprężynami powrotnymi, znacznie zmniejszającymi przyspieszenie boczne. Rezultatem jest zwiększenie zdolności pochłaniania nierówności nawierzchni, maksymalna liniowość i precyzja reakcji układu kierowniczego (stosunek przełożenia układu kierowniczego 12.9:1 jest niezwykle liniowy, a trajektorie bardzo neutralne), niepowtarzalna przyczepność, najwyższa stabilność manewrów przy wysokich prędkościach oraz zwrotność na ciasnych zakrętach charakterystyczna dla prawdziwej Alfy Romeo. Nie można też zapominać o czterech hamulcach tarczowych o dużej średnicy, które zapewniają doskonały dystans hamowania (34 metry od 100 do 0 km/h).

MiTo wyróżniają ponadto nowości z dziedziny elektroniki, począwszy od nowego systemu DNA, który kompaktowa Alfa Romeo wprowadza jako pierwsza w swoim segmencie. To system oddziałujący na silnik, hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie oraz skrzynię biegów, umożliwiający trzy różne rodzaje zachowania pojazdu zależne od stylu prowadzenia najlepiej odpowiadającego sytuacji i preferencjom kierowcy: super sportowy (Dynamic), miejski (Normal), oraz zapewniający maksimum bezpieczeństwa, nawet przy słabej przyczepności (All-weather). Innym nowatorskim elementem zastosowanym w Alfie Romeo jest elektroniczny system Q2, który działając wyłącznie na hamulce, zapewnia efekt samoblokującego mechanizmu różnicowego. W zwykłych samochodach, podczas przyspieszenia przy wychodzeniu z zakrętu, wewnętrzne koło traci przyczepność, a trajektoria ulega rozszerzeniu. Dzięki systemowi Q2 układ kontroli napędu hamuje wewnętrzne koło i przenosi moment obrotowy na koło zewnętrzne, mające lepszą przyczepność. W ten sposób można utrzymać żądaną trajektorię, jednocześnie korzystając w pełni z parametrów jezdnych. Przyspieszenie boczne przy zastosowaniu tego systemu ma wartość 1 g, podczas gdy bez Q2 ma ono wartość 0,95 g.

Alfa Romeo MiTo wykorzystuje ponadto inny układ elektroniczny najnowszej generacji, zapewniający maksymalny komfort prowadzenia. To system DST (Dynamic Steering Torque), łączący elektryczne wspomaganie kierownicy z systemem Vehicle Dynamic Control.

DST umożliwia działanie niewielkiego momentu obrotowego na układ kierowniczy, aby „zasugerować” kierowcy właściwy manewr. Ma to miejsce w ściśle określonych przypadkach, kiedy konieczna jest kompensacja nadsterowności lub proporcjonalne dopasowanie siły oddziaływania na kierownicę do kąta skrętu, albo dla utrzymania trajektorii przy zróżnicowanej przyczepności po dwóch stronach pojazdu.

Alfa MiTo jest do kupienia od 49 900 zł

Samochody, motoryzacja, auta

Witam na nowym blogu o motoryzacji. Niebawem napiszę ciekawe artykułu o rynku czterech kółek.