piątek, 23 października 2009

Odliczenia VAT od aut z kratką zostają

Rząd utrzymał we wtorek prawo do odliczenia VAT od aut z kratką.
Rada Ministrów nie zgodziła się na propozycje resortu finansów, by na trzy lata zawiesić prawo do odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów

Branża motoryzacyjna uważa, że ten krok zminimalizuje możliwe w 2010 roku osłabienie popytu na nowe samochody.

Rząd utrzymał prawo do odliczenia VAT od aut z kratką. We wtorek Rada Ministrów nie zgodziła się na propozycje resortu finansów, by na trzy lata zawiesić prawo do odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

piątek, 16 października 2009

Raport GIPA - Castrol pnie się do góry?

Czyli jak warsztaty i sklepy samochodowe radzą sobie z obecną sytuacją gospodarczą

Po lipcowym raporcie na temat rynku motoryzacyjnego w Polsce prowadzonego wśród kierowców, przyszła kolej na zbadanie sytuacji w warsztatach i sklepach z branży. Według najnowszego raportu GIPA kryzys ekonomiczny ma wpływ na zachowania badanego grona, ale branża wypracowała mechanizmy pozwalające na skuteczną obronę.

Badanie przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2009 na próbie 705 właścicieli warsztatów i sklepów motoryzacyjnych lub osób na stanowiskach kierowniczych. Korzystano z wywiadów metodą face to face w miejscu pracy.

Dni otwarte Fiata

Czas Fiata - Dni Otwarte w salonach Fiata 16-18.X.2009

Już w najbliższy weekend 16-18 października, Fiat Auto Poland zaprasza do swoich salonów na „Dni Otwarte". Wydarzenie to komunikowane w mediach pod hasłem „Czas Fiata" to kulminacja uruchomionej właśnie przez Fiat Auto Poland wyprzedaży samochodów osobowych z rocznikiem 2009.

Warto podkreślić, że Fiat Auto Poland jako jedna z pierwszych firm na rynku uruchomiła wyprzedaż rocznika 2009 już wczesną jesienią, a oferta promocyjna, w tym wysokość rabatów, osiąga rekordowe wartości.

czwartek, 8 października 2009

Audi królem sprzedaży 4x4

Audi królem :-)

Żaden producent marki i segmentu premium nie wytwarza i nie sprzedaje więcej samochodów z napędem na cztery koła na świecie niż Audi. Potwierdzają to liczby Niemieckiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego VDA – informują służby prasowe Audi.

Jak pokazują statystyki nowo rejestrowanych aut, także w Niemczech Audi zajmuje pierwsze miejsce wśród samochodów klasy premium z napędem na cztery koła. Jedna-trzecia samochodów Audi wyposażona jest w tą technikę. Audi Q5, jako nowy prominentny model z palety samochodów z napędem na cztery koła jest najpopularniejszym na świecie SUVem w swojej klasie – przez osiem miesięcy 2009 roku sprzedano 63 100 tych aut.

I tak Audi Q5 będzie od początku października produkowane nie tylko w Ingolstadt, ale również w Changchun (Chiny) dla chińskiego rynku. W ten sposób producent z Ingolstadt zamierza umocnić swoją czołową rolę na rynku, który - według prognoz - w tym roku będzie największym motoryzacyjnym rynkiem na świecie.

Wraz z modelem Q3 w 2011 roku przybędzie nowy członek rodziny SUVów Audi, po którym koncern obiecuje sobie wysoką sprzedaż. W modelu Audi e-tron, który kilka tygodni temu zadebiutował na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych we Frankfurcie, koncern zaprezentował technologię napędu na cztery koła w sportowym samochodzie studyjnym z napędem elektrycznym.

Kryzys motoryzacyjny w Polsce

Delphi gigant części samochodowych restrukturyzuje

Delphi, amerykański producent komponentów motoryzacyjnych pozbywa się trzech z siedmiu polskich fabryk. Koncern kończy globalny proces reorganizacji, jak również procedurę ochrony amerykańskich spółek przed wierzycielami.

Fabryki układów kierowniczych w Tychach i Gliwicach w ostatnich dniach stały się częścią General Motors. Z kolei aktywa związane z projektowaniem i produkcja zawieszeń, w tym fabryka amortyzatorów w Krośnie oraz zlokalizowana w Krakowie grupa 200 inżynierów, zostaną sprzedane chińskiej firmie BeijingWest Industries. Zakończenie procesu sprzedaży spodziewane jest do końca tego roku. Firma Delphi będzie posiadać teraz w naszym kraju cztery fabryki: wiązek elektrycznych i światłowodowych w Jeleśni, wymienników ciepła i chłodnic w Ostrowie Wielkopolskim, systemów zasilania silnika oraz układów zasilania paliwem i pochłaniaczy w Błoniu pod Warszawą oraz przełączników w Gdańsku, a także Centrum Techniczne w Krakowie, które zajmuje się głównie elektroniką.

Zgodnie z procesem transformacji koncernu większość globalnych kluczowych biznesów Delphi Corporation została przejęta przez nową firmę Delphi Holdings LLP. Proces przejęcia kierowany był przez głównych wierzycieli Delphi Elliott Management oraz Silver Point Capital. Zostali oni wiodącymi inwestorami nowego Delphi.

Koncern Delphi jest globalnym dostawcą systemów elektrycznych, elektronicznych i bezpieczeństwa m.in. dla motoryzacji. Zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników w 32 krajach. W październiku 2005 roku koncern wystąpił do amerykańskiego sądu federalnego w Nowym Jorku z wnioskiem o skorzystanie z przepisów chroniących przed bankructwem.

Amerykańska Alfa Romeo

Jaka będzie następczyni Alfy Romeo 8C competizione?

Ostatni model sprzedawany za oceanem to Alfa Romeo 164, której produkcję zakończono w 1997 roku. Od tamtej pory bogaci Amerykanie mogli kupić jedynie wyprodukowaną w niewielkiej serii alfę 8C competizione.


Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Za oceanem nie tylko będzie można kupić alfę, ale... również tam będzie produkowana! Mowa oczywiście o następcy modelu 166. Samochód ten ma zostać oparty na płycie podłogowej chryslera 300 następnej generacji i dodge'a chargera. To oznacza powrót alfy do tylnego napędu, który w tej klasie pojazdów jest jedynym słusznym.

Wcześniej spekulowano, że nowa alfa otrzyma płytę obecnego chryslera 300. Alfiści na te wieści łapali się za głowy, bowiem była to płyta, przy konstruowaniu której wykorzystano komponenty (m.in. tylne zawieszenie i dyferencjał) pochodzącej z początku lat 90-tych płyty, na której budowano mercedesa klasy E (W210). Mimo wszystko ciekawe, co z włoskiego charakteru pozostanie w alfie, która budowana będzie w USA, na amerykańskiej płycie podłogowej?

Samochód na prąd

Mitsubishi i-MiEV został wybrany "Elektrycznym pojazdem roku 2009".

Ekologiczne auto

Ten czteromiejscowy samochód pojawił się na drogach Japonii latem br. Na rynek europejski ma wejść pod koniec 2010 r. Mitsubishi i-MiEV, powstały w ramach realizowanego przez Mitsubishi Motors programu ochrony środowiska "Environmental Vision 2020", doceniono za praktyczność, zasięg i czas ładowania. Wysoko oceniono również prostotę użytkowania pojazdu, którą zawdzięcza on konwencjonalnym przyrządom sterowania i funkcjonalnemu wnętrzu.



Drugim pojazdem opracowanym w ramach wspomnianego programu jest koncepcyjny PX-MiEV. Oba samochody, wizytówki Mitsubishi w dziedzinie technologii napędu hybrydowego, zostaną zaprezentowane na organizowanych w tym miesiącu targach Tokio Motor Show. Na wystawie w Tokio firma przedstawi również inne technologie sprzyjające środowisku naturalnemu, takie jak m.in. obniżający emisję CO2 pakiet ClearTec, dostępny już w modelu Colt, będący na ostatnim etapie prac projektowych silnik wysokoprężny Euro-5, wysokiej sprawności przekładnie CVT i TC-SST oraz tzw. "zielone plastiki".



Nagrodę za Mitsubishi i-MiEV wręczono podczas ceremonii GreenFleet w londyńskim Guildhall. Już w listopadzie pierwsze 25 egzemplarzy tego modelu wezmą udział w programie pojazdów demonstracyjnych o wyjątkowo niskiej emisji związków węgla, organizowanym w Wielkiej Brytanii.

Chrysler z Fiatem

Dzięki strategicznemu sojuszowi z Fiatem i miliardom dolarów amerykańskich podatników Chrysler uratował się przed katastrofą.

Teraz Włosi zastanawiają się, jak podtrzymać sprzedaż samochodów spod znaku pentagramu aż do chwili, gdy w sprzedaży pojawią się nowe modele, powstałe przy ich współpracy. Plany Chrysler Group na najbliższe 5 lat mają zostać ujawnione w listopadzie, ale już teraz do opinii publicznej przenikają niektóre ich szczegóły. Wiadomo, że szczególne znaczenie będzie miała dla firmy przyszłość chryslera sebringa i siostrzanego dodge'a avenger, dwóch kluczowych modeli w bardzo ważnym na amerykańskim rynku segmencie D. Na razie nie jest dobrze - w zeszłym miesiącu, pomimo dobrej koniunktury, podgrzanej rządowym programem "cash-for-clunkers" ("gotówka za graty"), łączna sprzedaż sebringa i avengera sięgnęła zaledwie 40 tys. sztuk, czyli jednej szóstej sprzedaży lidera tego segmentu, toyoty camry.

Poprzedni większościowy właściciel koncernu Chrysler, prywatny fundusz inwestycyjny Cerberu Capital Management, zamierzał jeszcze w tym roku zakończyć produkcję Sebringa i Avengera i zamknąć produkującą te pojazdy fabrykę Sterling Heights w stanie Michigan. Teraz mówi się o głębokim odświeżeniu obu modeli, a a wcześniej rozpoczęte projekty ich następców trafiły do szuflad. Podobna operacja spotka również minivana chrysler town&country (2010 r.) i crossovera dodge journey (2011 r.). Według "Detroit Free Press" to samo czeka m.in. dodge'a grand caravan, dodge'a caliber, jeepa compass i patriot oraz chryslera PT cruiser.

Nowe modele Chryslera, zbudowane na przygotowywanych przez Fiata platformach D-Evo (dla następcy alfy romeo 159 sedan i sportwagon) i C-Evo (zadebiutuje z alfą milano) zostaną zaprezentowane w 2011 r. co oznacza, że w sprzedaży pojawią się w 2012 r. Do tego czasu trzeba jakoś przetrwać...

Fiat Panda po liftingu

Panda z nowym silnikiem

Produkowany w Tychach fiat panda trafił do sprzedaży już 6 lat temu. To już czas, gdy samochody powoli odchodzą na emeryturę. Jednak panda jest fenomenem: sprzedaż nie tylko nie maleje, ale dzięki rządowym dopłatom rośnie! Fiat sprzedał już ponad 1,5 mln egzemplarzy tego auta, a tylko w tym roku nabywców znajdzie 285 tys. samochodów.



Nic więc dziwnego, że Włosi nawet nie myślą o zakończeniu produkcji pandy. Zamiast tego poddali ją drobnemu liftingowi.

Oszczędniejszy silnik

Fiat panda MY 2010 otrzymała minimalnie zmienioną przednią część nadwozia oraz większe lusterka, jednak największą nowością jest wprowadzenie nowego silnika. 1.2-litrowa jednostka dysponuje mocy 69 KM i spełnia normę Euro 5.